Informace pro sedmý ročník (2022)

Sedmý ročník Chemiklání proběhne vzhledem k epidemické situaci ve dvou kolech: 28. 1. 2022 od 10:00 proběhne na platformě Moodle online předkolo, do kterého budou pozvány všechny přihlášené týmy.

Na vyřešení online kola obsahujícího 36 úloh budou mít týmy 90 minut.

Finále soutěže se koná 18. 2. 2022 od 10:00 na Univerzitě Pardubice, a bude taktéž obsahovat 36 úloh na které budou týmy mít 90 minut. Počet týmů pozvaných do finále bude určen podle aktuálních nařízení vlády, týmy vybereme podle výsledkyů v online předkole.

 

Online systém

Moodle Chemiklání bude připraven na odkazu: https://slp.czechscience.cz/login/index.php. Přihlašovací údaje obdržíte emailem asi v polovině ledna. Přihlašovací údaje jsou pro celý tým stejné, na stejný účet se do Moodle můžete přihlásit z více zařízení zároveň. Přihlašovací údaje si tedy v rámci týmu sdělte, aby se mohli všichni členové do Moodle přihlásit a odesílat řešení úloh.

 

Instruktážní videa:

S přehledem funkcí Moodle, které byste měli být schopni ovládat, se můžete seznámit ve videích na YouTube kanálu Chemiklání.

Demo:

Pro seznámení s prostředím Moodle bude připraven kurz Chemiklání 2022 demo, ve kterém bude 12 úloh. Na samotné soutěži potom budete mít na začátku dostupných 6 úloh, a za vyřešení jedné úlohy se vám odemkne jedna další.

Komunikace s organizátory při soutěži:

Pokud máte dojem, že vaše odpověď je určitě správně, a Moodle vám ji neuznává, nebo pokud se na některé úloze po mnoha neúspěšných pokusech zaseknete, můžete kontaktovat organizátory prostřednictvím chatu v Moodle. Návod, jak by měla celá komunikace s organizátory vypadat, můžete shlédnout v tomto videu.

Jakékoli problémy před soutěží s námi můžete řešit prostřednictvím emailu chemiklani@chemiklani.cz.

Online předkolo

Harmonogram bude upřesněn.

Co dělat:

 • Během soutěžního času můžete nahlížet do jakékoliv papírové literatury. V letošním ročníku (2022), který se koná online, je povoleno používat i elektronické zdroje takové povahy, které nepředstavují obousměrnou komunikaci. Můžete přistupovat k jakýmkoli veřejně dostupným informacím, nesmíte si je ale aktivně vyžádat ani konzultovat s nikým mimo tým.
 • Sledujte zahajovací stream, kde zopakujeme pravidla soutěže a kontakty na organizátory. Do chatu pod streamem můžete psát související otázky, které hned zodpovíme.
 • Včas si zařiďte nějakou formu komunikace v rámci svého týmu, doporučujeme například platformu Jitsi Meet.
 • Připravte si papíry (či sdílené dokumenty na výpočty), kalkulačku (program na řešení numerických problémů) a periodickou tabulku prvků (vyhledávače a databáze).
 • Sledujte oznámení, která budeme na základě vašich dotazů a aktuální situace přidívat do záhlaví kurzu v Moodle.
 • U každé úlohy si pořádně zkontrolujte zadanou odpověď před tím, než v Moodle stisknete „Zkontrolovat“. Pokud je u úlohy specifikované, v jakém formátu je potřeba odpověď zadat (například sumární vzorce, vyčíslené rovnice ad.), zkontrolujte, že vaše odpověď je v tomto formátu. Pokud odešlete správnou odpověď, pouze s formátem jiným než specifikovaným, kontaktujte organizátory, a body vám budou zpětně připsány, ale zadáním odpovědi ve specfikovaném formátu značně urychlíte organizaci soutěže.
 • V týmu se domlouvejte, kdo dělá kterou úlohu. Pokud dva pár sekund po sobě odešlete odpověď, přičemž první byla špatně, budou vám strženy body za nesprávný pokus, a v tomto případě vám je zpětně nemůžeme připsat.
 • Pokud se vám zobrazí chybová hláška, stačí většinou znovu načíst stránku, čímž nehrozí ztráta pokusu na úlohu ani ztráta bodů. V případě přetrvávajících potíží kontaktujte organizátory.

Co nedělat:

 • Nesmíte získávat informace komunikací s nikým, kdo není ve vašem týmu. To zahrnuje učitele, rodinu a přátele, stejně jako online fóra a chaty, kde byste přímo kladli otázky.
 • Je zakázáno jakkoli sdílet zadání nebo řešení úloh s kýmkoli mimo váš tým. Po ukončení soutěže budou všechna zadání spolu s autorskými řešeními zveřejněna na webu Chemiklání. Dokumentu po zveřejnění samozřejmě můžete jakkoli sdílet.
 • Nescházejte se se svým týmem, pokud byste tím porušovali vládní nařízení proti šíření pandemie. Buďte místo toho v kontaktu online prostřednictvím jakékoli vámi preferované komunikační platformy.