Informace pro šestý ročník (2021)

Tento rok bude Chemiklání probíhat online. S platformou moodle, ve které bude soutěž probíhat se můžete naučit v kurzu Chemiklání 2021 demo, ve kterém je 12 úloh, na kterých si můžete orientaci v moodle vyzkoušet. Na samotné soutěži potom budete mít na začátku dostupných 6 úloh, a za vyřešení jedné úlohy se vám odemkne jedna další. Týmy v kategorii A mají dostupných celkem 48 úloh, Týmy v kategorii B začínají dvanácti jednoduššími úlohami, takže mají celkem dostupných 60 úloh.

 

Online systém

Moodle Chemiklání najdete na odkazu: https://slp.czechscience.cz/ Registrovaným týmům přišly na email přihlašovací údaje. Přihlašovací údaje jsou pro celý tým stejné, na stejný účet se do Moodle můžete přihlásit z více počítačů zároveň. Přihlašovací údaje si tedy v rámci týmu sdělte, aby se mohli všichni členové do Moodle přihlásit a odesílat řešení úloh.

Instruktážní videa:

S přehledem funkcí Moodle, které byste měli být schopni ovládat, se můžete seznámit ve videích na YouTube kanálu Chemiklání.

Demo:

Kurz Chemiklání 2021 demo s 12 otázkami na zkoušku je všem přihlášeným týmům již dostupný, a prosíme vás všechny, abyste si na něm ovládání Moodle vyzkoušeli před ostrou soutěží.

Komunikace s organizátory při soutěži:

V případě že budete mít dojem, že vaše odpověď je určitě správně, a Moodle vám ji neuzná, nebo se na některé úloze po mnoha neúspěšných pokusech zaseknete, můžete kontaktovat organizátory prostřednictvím chatu v Moodle. Návod jak by měla celá komunikace s organizátory vypadat můžete shlédnout v tomto videu.

Jakékoli problémy před soutěží s námi můžete řešit prostřednictvím emailu chemiklani@chemiklani.cz.

 

Soutěž

Datum:

Pátek 5. 2. 2021

Harmonogram:

9:00-10:00 – Zahajovací stream + rekapitulace instrukcí k soutěži

Live stream bude probíhat na YouTube kanálu Chemiklání, odkaz na stream: https://youtu.be/UEysd-6kRvQ.
V průběhu zahajovacího streamu se přihlašte do Moodle a připravte si potřebnou literaturu, kalkulačky ad., nastavte si kanály pro komunikaci uvnitř týmu.

10:00-12:00 – Soutěžní čas

12:00-13:00 – Pauza pro vyhodnocení výsledků

13:00-14:00 (přibližné časy) – Vyhlášení formou livestreamu na YouTube kanálu Chemiklání, odkaz https://youtu.be/Y6XikSdhprs (bude i v Moodle).

Co dělat:

  • Během soutěžního času můžete nahlížet do jakékoliv papírové literatury. V letošním ročníku (2021), který se koná online, je povoleno používat i elektronické zdroje takové povahy, které nepředstavují obousměrnou komunikaci. Můžete přistupovat k jakýmkoli veřejně dostupným informacím, nesmíte si je ale aktivně vyžádat ani konzultovat s nikým mimo tým.
  • Sledujte zahajovací stream, kde zopakujeme pravidla soutěže a kontakty na organizátory. Do chatu pod streamem můžete psát související otázky, které hned zodpovíme.
  • Včas si zařiďte nějakou formu komunikace v rámci svého týmu, doporučujeme například platformu Jitsi Meet.
  • Připravte si papíry (či sdílené dokumenty na výpočty), kalkulačku (program na řešení numerických problémů) a periodickou tabulku prvků (vyhledávače a databáze).
  • Sledujte oznámení, která budeme na základě vašich dotazů a aktuální situace přidívat do záhlaví kurzu v Moodle.
  • U každé úlohy si pořádně zkontrolujte zadanou odpověď před tím, než v Moodle stisknete „zkontrolovat“. Pokud je u úlohy specifikované, v jakém formátu je potřeba odpověď zadat (například sumární vzorce, vyčíslené rovnice ad.), zkontrolujte, že vaše odpověď je v tomto formátu. Pokud odešlete správnou odpověď, pouze s formátem jiným než specifikovaným, kontaktujte organizátory, a body vám budou zpětně připsány, ale zadáním odpovědi ve specfikovaném formátu značně urychlíte organizaci soutěže.
  • V týmu se domlouvejte, kdo dělá kterou úlohu. Pokud dva pár sekund po sobě odešlete odpověď, přičemž první byla špatně, budou vám strženy body za nesprávný pokus, a v tomto případě vám je zpětně nemůžeme připsat.
  • Pokud se vám zobrazí chybová hláška, stačí většinou znovu načíst stránku, čímž nehrozí ztráta pokusu na úlohu ani ztráta bodů. V případě přetrvávajících potíží kontaktujte organizátory.

Co nedělat:

  • Nesmíte získávat informace komunikací s nikým, kdo není ve vašem týmu. To zahrnuje učitele, rodinu a přátele, stejně jako online fóra a chaty, kde byste přímo kladli otázky.
  • Je zakázáno jakkoli sdílet zadání nebo řešení úloh s kýmkoli mimo váš tým. Po ukončení soutěže budou všechna zadání spolu s autorskými řešeními přidána na web Chemiklání. Tento dokument po jeho zveřejnění můžete jakkoli sdílet.
  • Nescházejte se se svým týmem, pokud byste tím porušovali vládní nařízení proti šíření pandemie. Buďte místo toho v kontaktu online prostřednictvím jakékoli vámi preferované komunikační platformy.